Duyurular

Sıhhiye Yerleşkesinin İnternet ve Ağ Yapısındaki Düzenleme Hakkında

27 Aralık 2010 tarihinden itibaren Hacettepe Üniversitesi Sihhiye Kampüs yerleşkesinin internet ve ağ yapısında yeni bir düzenlemeye gidilmek zorunda kalınmıştır. 

Bilindiği üzere Sıhhiye Kampüs internet band genişliği 155Mbps dir. Yaklaşık 1 yıldır internetin yoğun olarak kullanıldığı mesai saatlerinde bu band genişliğinin tamamı kullanılmaktadır. Bu kullanım oranı, internet erişiminde yavaşlamalara ve buna bağlı olarak bazı aksamalara neden olmaktadır. 

Bu nedenle mevcut band genişliğimizin daha optimum kullanımı için, aşırı kapasite kullanımını gerektiren içeriklere erişimlerde düzenlemer yapma yolları aranmıştır. 

Bu amacla sadece mesai saatleri dahilinde mevcut band genişliğinin %80 inin dolması durumunda, aşırı band genişliği harcayan görüntü ve ses içerik sağlayan web sayfaları ya da içindeki görüntü ve ses içerikler kısıtlanmak zorunda kalınmıştır. 

Yine sadece mesai saatleri dahilinde p2p ve torrent sitelerine ve bu protokolleri kullanarak dosya indiren uygulamalar ile yüksek hacimli dosya paylaşım sitelerine, erişim ve sitelerden dosya indirme uygulamaları zorunlu olarak kısıtlanmıştır. 

Mesai saatleri haricinde tüm bu erişim kısıtlamaları kaldırılarak tüm içerik ve uygulamalara izin verilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 06800 Beytepe / ANKARA
Tel: +90 312 297 62 00 Faks: +90 312 299 20 88
BİDB Web Birimi
bidb@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Mayıs 2017
Sorumluluk Sınırı