Kablosuz Erişim Servisleri

Sıhhiye Yerleşkesi WiMAX Erişim Sistemi

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) teknolojisi 50 kilometreye kadar 70 Mbps hıza varabilen ve IEEE 802.16e standartlarını kullanan yeni bir kablosuz ağ teknolojisidir. Çevreye ve kullanılan ürünlere bağlı olarak üniversitemizin Sıhhiye Yerleşkesi'nde yaklaşık 3,5 km bir alanda Internet ağına bağlanılabilmektedir.

WiMAX hizmetinden yararlanabilmek için kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarda WiMAX arabirimlerinin bulunması gerekmektedir. Bu arabirim, bazı çok yeni bilgisayarların içinde (bulit-in) bulunabildiği gibi sonradan elde edilip bilgisayarın PCMCIA yuvasından takılabilen bir kart da olabilir.

Yeni olan bu standart henüz ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde çeşitli bürokratik nedenlerle ticari alan için resmen onaylanmamıştır. Bu nedenle şu an için yukarıda adı geçen arabirimlerin bulunması kolay değildir. Ancak üniversitemiz akademik kullanım için WiMAX lisansını almıştır. Bu kartların henüz fazla yaygınlaşamamış ve dizüstü bilgisayarlarına henüz yaygın biçimde entegre edilmemiş olması nedeniyle Sıhhiye Yerleşkesi'nde bazı bölgelere (Yurtlar, Kütüphane, Eczacılık Fakültesi ve Rektörlük Binası) WiMAX arabirimle haberleşebilen ve 100m bir alanda hizmet verebilen WiFi (IEEE 802.11b/g) arabirimine sahip olan Erişim Noktaları (Terminal Access Point) yerleştirilmiştir. Böylece kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarında bulunan standart WiFi kablosuz ağ arabirimleriyle söz konusu terminaller üzerinden Sıhhiye Yerleşkesi ağına bağlanabilmektedirler.

Kablosuz Ağlara Bağlanmak için Kimlik Doğrulama Sistemi

Güvenli bir kablosuz ağ hizmeti verebilmek amacıyla IEEE 802.1X (Kimlik Doğrulama ve Yetkilendirme Sistemi, 1024 bit şifreleme) yönetimi uygulanarak, Sıhhiye Yerleşkesi'ndeki WiMAX/WiFi kablosuz ağına erişim düzeneği kurulmuştur. Kullanıcılarımız HÜ BİDB tarafından verilen ve genellikle e-posta hizmeti için kullanılan kullanıcı adı ve şifreleriyle WiMAX/WiFi kablosuz ağ hizmetinden yararlanabilmektedirler.

WiMAX/WiFi kablosuz ağ hizmetinin daha da güvenli olması açısından HÜ BİDB tarafınca üretilen yetkilendirme sertifika ve Secure W2 (üretici firma tarafından ücretsiz dağıltılmaktadır) istemci uygulamasını dizüstü bilgisayarlarına yüklemeleri gerekmektedir. Microsoft Windows XP ve Windows Vista işletim sistemlerine yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatan Türkçe dökümanlara aşağıdaki link'lerden ulaşılabilir:

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 06800 Beytepe / ANKARA
Tel: +90 312 297 62 00 Faks: +90 312 299 20 88
BİDB Web Birimi
bidb@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Mayıs 2017
Sorumluluk Sınırı