Sık Sorulan Sorular

LİSANSLI YAZILIMLAR

Hacettepe Üniversitesi Lisanslı Yazılım Dağıtım Sunususu

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi, üniversite çalışan ve öğrencilerinin yararlanabilmesi için bir yazılım dağıtım sunucusu kurmuştur. Bu sunucu üzerinden üniversitenin kampüs anlaşması yaptığı yazılım firmalarının ürünleri temin edilebilir. Sistem, öğrencilerimizin de yararlanması için tasarlanmış olmasına rağmen, sununlan yazılımların lisans anlaşmaları gereği şu anda sadece personelimize hizmet verebilmektedir. Sistem yazılımında yapılması öngörülen değişikliklerin ardından, lisans problemi olmayan yazılımlar da bu yapı üzerinden öğrencilerimizin erişimine açılacaktır.

Sunucudan temin edilebilecek yazılımların bir kısmı CD-Image (iso) formatında olup, bu dosyalar indirildikten sonra uygun bir CD yazıcı programı ile CD'lere aktarılmalı ve daha sonra bu CD'ler üzerinden kurulum yapılmalıdır. Detaylı bilgi için Bilgi İşlem Dairesi'ne ya da bölümünüzün / biriminizin ilgili Bilgi İşlem Temsilcisi'ne başvurabilirsiniz.

Lisanslı yazılımlar, getirdikleri tüm yasal avantajların yanında, güncellenebilirlikleri ve üretici firma desteği sayesinde virüs ve korsanların bilgisayarlara girmesini zorlaştırmakta ve daha güvenli bir kullanım sağlamaktadır.

Kullanıcılar öncelikle işletim sistemlerine ilgi göstermelidirler. Eğer kullandıkları işletim sistemleri Microsoft ürünü ise ve bir şekilde lisanssız olarak temin edilmişse, en kısa zamanda lisanslı ürünlere güncelleme yapılmalıdır.

Yazılımların veya lisans anahtarlarının üniversite dışı kişilere verilmemesi gerekmektedir. Kullanıcılarımızın bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Lisanslı Yazılım Sunucusuna bağlanmak için
www.yazilimdeposu.hacettepe.edu.tr

DİKKAT: Lisanslı yazılım sunucularına sadece Hacettepe Üniversitesi kampüsleri içinden ulaşılabilir. Dışarıdan ulaşım, Proxy sunucusu kullanılsa dahi yapılamaz.

Bu servis ile ilgili her türlü sorun, görüş ve önerilerinizi
yazilimdeposu@hacettepe.edu.tr
adresine gönderebilirsiniz.
Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 06800 Beytepe / ANKARA
Tel: +90 312 297 62 00 Faks: +90 312 299 20 88
BİDB Web Birimi
bidb@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Mayıs 2017
Sorumluluk Sınırı