Lisanslı Yazılım Sunucusu

Hacettepe Üniversitesi Lisanslı Yazılım Dağıtım Sunucusu

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi, üniversite çalışan ve öğrencilerinin yararlanabilmesi için bir yazılım dağıtım sunucusu kurmuştur. Bu sunucu üzerinden üniversitenin kampüs anlaşması yaptığı yazılım firmalarının ürünleri ve ücretsiz birçok faydalı yazılım temin edilebilir.

Sistem, hem personelimizin hem de öğrencilerimizin de yararlanması için tasarlanmıştır. Lisans anlaşmaları gereği lisanslı yazılımlar, sadece personelimize hizmet verebilmektedir. Öğrencilerimiz lisans problemi olmayan, ücretsiz ve faydalı bir çok yazılımı sunucumuzdan temin edebilmektedir.

Sunucudan temin edilebilecek yazılımların bir kısmı CD-Image (iso) formatında olup, bu dosyalar indirildikten sonra uygun bir CD yazıcı programı ile CD'lere aktarılmalı ve daha sonra bu CD'ler üzerinden kurulum yapılmalıdır. Detaylı bilgi için Bilgi İşlem Dairesi'ne ya da bölümünüzün / biriminizin ilgili Bilgi İşlem Temsilcisi'ne başvurabilirsiniz.

Lisanslı yazılımlar, getirdikleri tüm yasal avantajların yanında, güncellenebilirlikleri ve üretici firma desteği sayesinde virüs ve korsanların bilgisayarlara girmesini zorlaştırmakta ve daha güvenli bir kullanım sağlamaktadır.

Kullanıcılar öncelikle işletim sistemlerine ilgi göstermelidirler. Eğer kullandıkları işletim sistemleri Microsoft ürünü ise ve bir şekilde lisanssız olarak temin edilmişse, en kısa zamanda lisanslı ürünlere güncelleme yapılmalıdır.

Yazılımların veya lisans anahtarlarının üniversite dışı kişilere verilmemesi gerekmektedir. Kullanıcılarımızın bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Lisanslı Yazılım Sunucusuna bağlanmak için:
www.yazilimdeposu.hacettepe.edu.tr

DİKKAT: Lisanslı yazılım sunucularına sadece Hacettepe Üniversitesi kampüsleri içinden ulaşılabilir. Dışarıdan ulaşım, Proxy sunucusu kullanılsa dahi yapılamaz.

Bu servis ile ilgili her türlü sorun, görüş ve önerilerinizi yazilimdeposu@hacettepe.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 06800 Beytepe / ANKARA
Tel: +90 312 297 62 00 Faks: +90 312 299 20 88
BİDB Web Birimi
bidb@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Mayıs 2017
Sorumluluk Sınırı