D u y u r u l a r

TÜBİTAK proje başvuruları devam eden veya yeni proje başvurusunda bulunacak akademisyenlerimiz için e-imza başvuruları Genel Sekreterlik makamına yapılacaktır. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bireysel talep almamaktadır. Başvurular ile ilgili olarak 6015-6025 numaralı Genel Sekreterlik telefon numaralarını kullanabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi üniversitemiz web sayfası "E-imza Duyurusu" başlığı altındadır. https://www.hacettepe.edu.tr/duyuru/rekduy/eimza190219.pdf


Kamu SM'ye başvurusu yapıldığı halde epostasına başvuru linki gelmeyenler https://basvuru.kamusm.gov.tr/bs/sifreunutma.go adresinden yeniden başvuru linki gönderebilirler.


Uyarı : Yeni üretilmiş sertifikanız, eski sertifikanızın süresi bittiğinde geçerli olacaktır. Eski sertifikanızın süresi dolduktan sonra yeni sertifika ile PIN alma işlemlerini tamamlayarak sertifikanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. yeni PIN bilgisine https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasına "Şifreli Giriş" yaparak ulaşabilirsiniz.


3(üç) kez yanlış PIN girilmesi sonucu kilitlenen kartınız için https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasına "Şifreli Giriş" yaparak Kilit Çözme seçeneğinden Yeni PIN Üret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. PIN-PUK blokesi gibi durumlarda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır


Elektronik imzasını kaybeden kullanıcılar Kamu SM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayarak 1-1 menüsünden sertifikalarını iptal ettirebilirler. Yenileme işlemi sertifika iptal edildikten sonra yapılmaktadır. Kayıp/Çalıntı gibi durumlarda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır.


Elektronik imza ile ilgili sertifika kurulum yardımı için Kamu SM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayabilir veya Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Sorun Bildirim Destek https://bidbdestek.hacettepe.edu.tr/login.php sayfasından form doldurarak destek alabilirsiniz.


Kullanıcı kaynaklı arıza, Kayıp/Çalıntı, PIN-PUK blokesi ve kimlik bilgisi güncellemesi gibi durumlarda güncelleme bedeli, sertifika sahibi tarafından karşılanır.


EBYS üzerinden üretilen verilerin elektronik ortamda ıslak imzaya eşdeğer kullanımını sağlamak amacıyla imzaya yetkili personele "Nitelikli Elektronik Sertifika" ve "Kart Okuyucu" temin edilecektir. Kamu SM, kurum tarafından onayı verlen başvuru sahiplerinin kurumsal e-posta adreslerine başvuru form linkini ve başvuru erişim parolasını gönderecektir. Bu parola ile form elektronik ortamda doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığına teslim edilmelidir.


Tübitak Kamu SM tarafından gönderilen "Süresi biten e-imza" konulu mail hakkında;

** Paraf atan personele elektronik imza temin edilmeyecektir.
** Alınacak imzalar 3 yıl geçerli olacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
06800 Beytepe Ankara