D u y u r u l a r

Uyarı : Yeni üretilmiş sertifikanız eski sertifikanızın süresi bittiğinde geçerli olacaktır. Eski sertifikanız süre bitimine kadar kullanılmalıdır. Elinizdeki sertifikanın süresi dolduktan sonra PIN alma işlemlerini tamamlayarak yeni sertifikanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasına Şifreli Giriş yaparak PIN bilgisine ulaşabilirsiniz.


3(üç) kez yanlış PIN girilmesi sonucu kilitlenen kartınız için (Nitelikli Elektronik Sertifika) https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasına Şifreli Giriş yaparak Kilit Çözme seçeneğinden Yeni PIN Üret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.


Elektronik imzasını kaybeden kullanıcılar Kamu SM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayarak 1-1 menüsünden sertifikalarını iptal ettirebilirler. Yenileme işlemi iptal başvurusu yapmadan gerçekleştirilememektedir.


Elektronik imza ile ilgili başvuru ve sertifika kurulum yardımı için Kamu SM Çağrı Merkezini (444 5 576) arayabilirsiniz.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Sorun Bildirim Destek https://bidbdestek.hacettepe.edu.tr/login.php sayfasından yardım alabilirsiniz.


Kayıp/Çalıntı, PIN-PUK blokesi ve kimlik bilgisi güncellemesi gibi durumlarda güncelleme bedeli sertifika sahibi tarafından karşılanır.

Kamu SM'ye başvurusu yapıldığı halde epostasına başvuru linki gelmeyenler https://basvuru.kamusm.gov.tr/bs/sifreunutma.go adresinden yeniden gönderebilirler.

Elektronik imza başvuru listesinde adı bulunduğu halde, e-posta adresi yanlış bildirilip Kamu SM'den e-posta alamayanlar, doğru kurumsal (hacettepe.edu.tr) adreslerini eimza@hacettepe.edu.tr adresine gönderebilirler.

HUYS üzerinden üretilen verilerin elektronik ortamda ıslak imzaya eşdeğer kullanımını sağlamak amacıyla imzaya yetkili personele "Nitelikli Elektronik Sertifika" ve "Kart Okuyucu" temin edilecektir. Başvurular TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezine, birimlerin hazırladığı listelere göre yapılmıştır. Kamu SM başvuru sahiplerinin kurumsal e-posta adreslerine başvuru form linkini ve başvuru erişim parolasını gönderecektir. Bu parola ile form elektronik ortamda doldurulduktan sonra çıktısı alınıp ıslak imzalanarak biriminizdeki e-imza sorumlusuna teslim edilmelidir. Bu formu doldurmak için ilgili yardımcı kılavuz dokumana "Başvuru İşlemleri – Başvuru Formu Doldurma" linkinden ulaşılabilirsiniz.

Tübitak Kamu SM tarafından gönderilen "Süresi biten e-imza" konulu mail hakkında;

** Paraf atan personele elektronik imza temin edilmeyecektir.
** Alınacak imzalar 3 yıl geçerli olacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
06800 Beytepe Ankara